Pierwsza Polska Przychodnia Internetowa
Henryka, Włodzimierza Środa 15. Lipca 2020r
linki sponsorowane, reklamy
Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona, czyli drżączka poraźna, jest schorzeniem centralnego układu nerwowego, które zwykle ujawnia się między 50–70 rokiem życia i zdarza się częściej u mężczyzn.

Objawy choroby Parkinsona
Po raz pierwszy opisał to schorzenie w 1917 r. dr James Parkinson z Londynu. Odtąd wiadomo, że do rozpoznania tej choroby potrzebne są 2 spośród trzech najważniejszych objawów: drżenie, spowolnienie ruchów (bradykinezja) oraz wzmożone napięcie mięśni tj. sztywność.
Ten zespół objawów może rozwinąć się wskutek uszkodzenia określonych struktur podkorowych układu nerwowego przez różne czynniki szkodliwe, a nawet i bez żadnej widocznej przyczyny. Badania neurochemiczne wykazały, że w chorobie Parkinsona występuje zanik komórek substancji czarnej mózgu, wtórny brak dopaminy i zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.

Typy objawów choroby
Rozróżniamy tzw. idiopatyczną (samoistną) drżączkę porażną, parkinsonizm pozapalny (przy stanach zapalnych mózgu) i tzw. parkinsonowski zespół objawowy na tle: miażdżycy naczyń mózgu, guzów lub kiły mózgu, zatruć CO, manganem, barbituranami, pochodnymi fenotiazyny (fenactil, thioridazin) lub długotrwałego używania leków z grupy Rauwolfi a (raupasil, serpasil).

Przebieg choroby Parkinsona
Choroba zaczyna się powoli i podstępnie: narastającym uczuciem ociężałości i spowolnienia ruchów, drżenia oraz uczuciem sztywności i bólami mięśniowymi. W miarę upływu czasu i nasilania się objawów wyłania się powoli jej pełny obraz. Twarz chorego staje się nieruchoma i maskowata (skóra twarzy wykazuje często łojotok), głowa i górna część tułowia pochyla się ku przodowi, chory rzadko mruga i w stanach emocji nie porusza prawie gałkami ocznymi. Palce rąk wykazują ułożenie „daszkowate”, a drżenie ich przypomina ruch „liczenia pieniędzy”. Osłabienie sprawności manualnych powoduje, że pismo staje się niewyraźne, a zawiązanie wstążki, krawata lub sznurowadła staje się problemem. Łokcie zgięte i odwiedzione, kolana lekko zgięte, utrudniony chód i pochylona do przodu postać przypomina sylwetkę starca.

Drżenie rąk i innych narządów – kluczowy objaw choroby
Drżenie rąk i spowolnienie ruchów powoduje stopniowo coraz większe trudności w swobodzie ruchów, chodzeniu, pisaniu, ubieraniu się, spożywaniu pokarmów, wstawaniu z krzesła lub utrzymywaniu równowagi. Drżenie wykazuje nie regularne wahania. Chwilami słabnie w palcach, zjawia i się natomiast w nadgarstku lub w łokciu i z powrotem w palcach, co szczególnie zaznacza się w kciuku. Stawy skokowe i kolanowe drżą zwykle w tym samym rytmie. Podobne drżenie pojawia się na wargach podczas chwilowego rozluźnienia, w powiekach półprzymkniętych lub w rozluźnionym języku. Drżenie parkinsonowskie ma charakter drobno- lub grubofalisty, występuje w spoczynku i zmniejsza się podczas ruchów dowolnych.

Usztywniające napięcie mięśni zagraża powikłaniami
Na specjalną uwagę zasługuje również objaw „koła zębatego”, który występuje przy badaniu napięcia mięśniowego w stanach nadgarstkowych i łokciowych, przy prostowaniu i zginaniu kończyny górnej. Objaw ten w postaci tzw. „skokowego” napięcia mięśniowego szczególnie zaznacza się podczas prostowania kończyny.
Sztywność jest bardziej uogólniona i bardziej nasilona w przebiegu schorzenia niż drżenie. Napięcie mięśni jest silniejsze w zginaczach niż w prostownikach, wskutek czego kończyny ustawiają się w stałym lekkim zgięciu, a sztywność mięśni pleców i karku są przyczyną pochylonej postawy chorego. Zmniejszenie ruchomości w stawach prowadzi do wystąpienia zmian zwyrodnieniowych, szczególnie kręgosłupa i stawów barkowych.

Zaawansowane objawy późnego okresu choroby
W późniejszym okresie, choroby również mowa staje się monotonna, cicha i pozbawiona modulacji, a wraz z nią pojawia się trudność w żuciu pokarmów i obfite ślinienie się. Chód jest powolny szurający lub powłóczący nogami bez typowych ruchów wahadłowych rąk. Parkinsonik porusza się krótkimi i szybkimi kroczkami, jak gdyby chciał „dogonić swój środek ciężkości” i zapobiec upadkowi. Poza tym występuje stała trudność w rozpoczęciu ruchu, którego chory nie może zahamować (tzw. propulsja przy ruchu do przodu lub retropulsja przy ruchu do tyłu). Chorzy mają trudności z utrzymywaniem pozycji siedzącej, jeśli są przemieszczeni (pochyleni) na bok lub do tyłu. Nie są w stanie siedzieć bez podparcia i mają tendencję do padania do tyłu. W tym celu powinni mieć własne krzesło wysokie, o twardym siedzeniu i oparciu bocznym. Większość chorych ma również większe trudności z siadaniem z pozycji leżącej niż z chodzeniem. Mogą łatwiej wstawać z pozycji siedzącej i chodzić, gdy już wstaną, ale zupełnie nie są zdolni podnieść się z pozycji leżącej. O tym powinien wiedzieć każdy opiekun i rodzina chorego. Słowem, przy lekkim zaawansowaniu choroby nasilenie zmian chorobowych ogranicza się do drżenia, spowolnienia ruchów i wspomnianego już zubożenia mimiki. Lecz w ciężkich stanach – sztywność mięśni może chorego „przykuć” do łóżka lub fotela.

Choroba nie ogranicza intelektu a pozytywne emocje mogą ją usprawniać
Sprawność umysłowa chorego jest zachowana, nawet w najcięższym okresie choroby. Dlatego zmieniony wyraz twarzy chorego absolutnie nie świadczy o jakimkolwiek odchyleniu intelektu lub psychiki. W schorzeniu tym występuje ciekawe zjawisko, polegające na tym, że emocje (stresy) lub sytuacje życiowe wymagające silnej koncentracji uwagi, szybkiej decyzji i wysiłku woli, mogą chwilowo lub okresowo poprawić sprawność ruchową chorego. Zdarza się to w momentach zagrażającego niebezpieczeństwa zdrowia lub życia. Wtedy niedołężny chory może zadziwić otoczenie ujawnieniem umiejętności samodzielnego poruszania się. Np. może szybko podnieść się z krzesła, biec po schodach, jechać na rowerze itp. Dodajmy, że czasem zdarza się, że choroba częściowo lub okresowo może się cofnąć. Jest to nadzieja dla chorych, którzy nie powinni o tym zapominać.

Leczenie choroby Parkinsona
Postępowanie lecznicze obejmuje leczenie farmakologiczne, dietetyczne, fizykalne, psychoterapię, a leczenie czasem chirurgiczne. W ramach leczenia farmakologicznego stosuje się: Parkopan (Artane) i Akineton, Lewodopa, Sinemet lub Parlodel, wyciągi z wilczej jagody (belladonna), nalewkę z bielunia, Meprabamat, pochodne fenotiazyny (Fenactil, Thioridazin), wit. B1 lub Bcomp. Ale uwaga! Przetworów belladonny i atropiny nie wolno podawać choremu w razie współistnienia jaskry oraz znacznego częstoskurczu serca lub niedociśnienia tętniczego.

Dieta w chorobie Parkinsona
Chory powinien unikać spożywania wątroby, piwa, drożdży i serów szwajcarskich gdy przyjmuje inhibitory MAO (nie dotyczy to serów wiejskich i śmietankowych, które są wolne od szkodliwej substancji zwanej tyramina). Dieta musi być dobrana ze względu na znaczny spadek wagi ciała, zmiany miażdżycowe, degeneracyjne stawów oraz uporczywe zaparcia towarzyszące temu schorzeniu. Zaleca się dużo owoców i zielonych jarzyn, zupy mleczne, owocowe, jarzynowe, jabłka, kwaśne mleko oraz napęczniałe nasiona lnu (łyżkę na szklankę wody co 2–3 dzień).

Czego w diecie unikać?
Unikać potraw krwisto-mięsno-tłustych, tłuszczów zwierzęcych, mięs: wieprzowego, króliczego. zajęczego, końskiego lub z nutrii oraz fauny wodnej bez łusek i płetw, nadmiaru słodyczy, stresów.

Leczenie farmakologiczne powinno być uzupełniane fizykalnym.
Ćwiczenia rehabilitacyjne mają na celu łagodzenie bólów mięśni, sztywności i drżenia przez stosowanie umiarkowanych wysiłków fizycznych, uprawianie turystyki pieszej, chodzenie po schodach, pływanie w ciepłej wodzie (w basenie) oraz inne ćwiczenia gimnastyczne. Program ten powinien obejmować ćwiczenia mięśni szyi, tułowia, brzucha, kończyn górnych i dolnych, a w trudnościach zmiany pozycji ciała, wstawanie i siadanie na krześle, ćwiczenie z piłką, laską, na bloczku, pedałowanie na rowerze, a nawet jazdę na rowerze.

Przeciwwskazania ćwiczeń rehabilitacyjnych
Jeśli w czasie wykonywania ćwiczeń wystąpią niepokojące objawy (bóle i zawroty głowy, silne osłabienie itp.) należy je przerwać i porozumieć się z lekarzem. Chory po ćwiczeniach powinien odczuwać tylko lekkie i przyjemne zmęczenie. Nie może być silnie spocony, zaczerwieniony lub blady z zaznaczonymi widocznymi objawami zadyszki i bicia serca. Wszystkie ćwiczenia wymagają cierpliwości i wielokrotności powtórzeń.

Zalecany klimat wokół chorego
Starajmy się stwarzać wokół chorego atmosferę życzliwości i pogody ducha, które mają ważny i dobroczynny wpływ na przebieg choroby. Takie postępowanie stanowi nie tylko istotę właściwej psychoterapii, lecz jest równocześnie przejawem humanitaryzmu.

BIBLIOGRAFIA
  1. BIBLIA LECZY (THE BIBLE CURE), Reginald Cherry, USA, Wydawnictwo M., Kraków 2006.
  2. UZDROWIENIA LURDZKIE (w świetle dokumentow lekarskich), ks. Jozef Balleney, Guerisons de Lourdes, Wydawnictwo Ojcow Franciszkanów, Niepokalanów 1982.
  3. MYŚLĘ WIĘC JESTEM, Wydawnictwo „Antyk”, 1993.
  4. LECZENIE GŁODEM (Komu Wolno Pościć), Gerhard Leibóld, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa (Heilfasten • Entschlaeken • Regenierem • Abnehmen).
  5. WEGETARIANIZM, Kinga Wiśniewska-Roszkowska, Wiedza Powszechna, Warszawa 1987.
  6. MILK – a silent Killer, dr Naud Kishore Sharma, Ofi cyna Wydawnicza „SPAR”, Warszawa 1996.
$nbsp;
Janusz Mieczysław Śliwa
lekarz chorób wewnętrznych i medycyny pracy
linki sponsorowane, reklamy
akrobacje spadochronowe - KOLAGEN_cito żużel - KOLAGEN_cito dbaj o kości - KOLAGEN_cito preparaty na ładne ciało - KOLAGEN_cito judo - KOLAGEN_cito lifting twarzy - KOLAGEN_cito młody wygląd - KOLAGEN_cito gra w kręgle - KOLAGEN_cito nowości - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe specjały - szałwia - Cukierki_Szalwiowe szałwia szałwia - Cukierki_Szalwiowe w aptekach - szałwia - Cukierki_Szalwiowe zioła - szałwia - Cukierki_Szalwiowe pastylki amolowe szałwia - Cukierki_Szalwiowe dla sedniorów - szałwia - Cukierki_Szalwiowe ziołowe produkty szałwia - Cukierki_Szalwiowe nowości - aronia - Cukierki_Aroniowe na wzmocnienie - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe cukierki - aronia - Cukierki_Aroniowe na odporność - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe ziołowe specjały - aronia - Cukierki_Aroniowe dla całej rodziny - aronia - Cukierki_Aroniowe zioła - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe ziołowe specjały - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe co dobrego - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe właściwości pokrzywy - Cukierki_Pokrzywowe nowości z apteki - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe wzmocnienie organizmu - Cukierki_Pokrzywowe poprawa przemiany materii - Cukierki_Pokrzywowe cukierki z ziołami - pokrzywa - Cukierki_Pokrzywowe cukierki ziołowe - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe nowości z apteki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe na odporność - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe produkty - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe cukierki z ziołami - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe specjały - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe ziołowe cukierki - żeńszeń imbir - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe właściwości żeńszenia imbiru - Cukierki_Zenszeniowo_Imbirowe przeciw stresowi - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa zielarnia - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa produkty na odporność - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa dla sedniorów - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa aloes trawa cytrynowa - cukierki - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa nowości z zielarni - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa cukierki z ziołami - aloes trawa cytrynowa - Cukierki_Aloesowe_z_Trawa_Cytrynowa ziołowe cukierki - cukierki czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez nowości - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na wzmocnienie - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez właściwości czarnego bzu - Cukierki_Czarny_Bez apteka - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez ziołowe produkty - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez na odporność - czarny bez - Cukierki_Czarny_Bez produkty na odporność - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z zielarni - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe co dobrego - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe apteka - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe w aptekach - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe nowości z apteki - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe produkty z głogu - Cukierki_Glogowe zielarnia - głóg, głogowe - Cukierki_Glogowe ziołowe specjały - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe na odporność - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe produkty - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe zielarnia - melisa - Cukierki_Melisowe w zielarniach - melisa - Cukierki_Melisowe ziołowe wspomaganie - melisa - Cukierki_Melisowe nowości z apteki - waleriana - Cukierki_Walerianowe na wzmocnienie - waleriana - Cukierki_Walerianowe apteka - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - cukierki walerianowe - Cukierki_Walerianowe ziołowe produkty - waleriana - Cukierki_Walerianowe na odporność - waleriana - Cukierki_Walerianowe ziołowe cukierki - waleriana - Cukierki_Walerianowe dla sedniorów - waleriana - Cukierki_Walerianowe wyścigi konne - Dezodorant_SuperDeo wędkarstwo - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z rurką - Dezodorant_SuperDeo snooker - Dezodorant_SuperDeo produkty dla piłkarzy - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie z rurką - Dezodorant_SuperDeo surfing - Dezodorant_SuperDeo nurkowanie - Dezodorant_SuperDeo


Przychodnia.pl, jest nazwą zastrzeżoną (C) 1999. Informacje zawarte na naszych stronach WWW mają charakter dydaktyczno - poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do zaniechania kontaktu z lekarzami w celu badania, leczenia czy konsultacji. Jakkolwiek zespół redakcyjny dokłada wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były rzetelne i pochodziły z wiarygodnych źródeł, nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie w praktyce.
Udostępnij
Facebook